Google Nasıl Yönetiliyor?

By 19 Ekim 2015 Genel, İlham No Comments
ssss

Bu başlık bir kitaba ait. Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt ve Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg- tarafından yazıldı, taze raflarda yerini aldı.

Dünya ekonomisinin belkemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün. 2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket… Bir yandan rengarenk ofisleri ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı hedeflerken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil cihazlar üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket…

O şirket, Google.

Peki dünyanın en hızlı büyüyen, en çok beğenilen, en çok konuşulan şirketi Google, nasıl yönetiliyor?

Tüm dünyada çok satan listelerini alt üst eden bu kitap, Google’ın oluşturduğu değerler ve şirket kültürü ile dünya lideri bir kuruma dönüşmesinin hikâyesi.

Strateji, yetenek yönetimi, karar mekanizmaları, iletişim, inovasyon gibi konularda yepyeni yaklaşımlar sunan Google Nasıl Yönetiliyor?, birçok örnek olayla dünya devi bir şirketin nasıl yönetildiğinin ipuçlarını sunuyor.

Yönetim ve pazarlama alanındaki son eğilimleri takip eden, şirketini nasıl büyütebileceğini ve güçlendirebileceğini düşünen, kendi işini kurmayı düşleyen ve kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen ve ekip çalışmasına inanan, alanının en iyileri ile beraber gelişmek isteyen herkes için, Google’ın en üst iki yöneticisinin kaleminden, tam bir başucu kitabı.

“İlham dolu bir geleceği bizimle tanıştıracak bir şirket oluşturmak için enerji dolu ve heyecan verici bir başlangıç.”
-Publishers Weekly-

“Eric Schmidt ve Jonathan Rosenberg, bir şirketin nasıl olup da müthiş yenilikçi, eşsiz bir kültür oluşturduğunu ortaya koymak için perdeleri açıyor!”
-Fortune-
(Tanıtım Bülteninden)

O şirket, Google.

Peki bu dünya devi, nasıl yönetiliyor? Yanıt, Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt’ten… İşte tavsiye niteliğindeki o uygulamalar ve prensipler…

1. Ofisleri Kalabalık Tutun

Üretken akıllar, sürekli diğerleriyle diyalog halinde olmak ister. Onları bir araya sıkıştırdığınızda ise üretkenlik bir patlayıcı madde halini alır. O yüzden öncelik, ofisleri kalabalık tutmaktır.

2. Bezos’un İki Pizza Kuralı

Şirketlerin yapıtaşları, küçük ekiplerden oluşmalıdır. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, bu sistemi “iki pizza kuralı” ile detaylanmıştır. Bu kural, ekiplerin iki pizzayla doyabilecek kadar küçük olması gerektiğini ifade ediyor.

3. “Evet” Kültürü Oluşturun

Gereğinden fazla hayır cevabıyla karşılaşan üretken akıllar, zamanla sormayı bırakır ve çıkışa yönelmeye başlar.

4. Sohbeti Başlatın

Şirketi bilmeyen, kimseyi tanımayan insanlar için diyaloğu başlatmak çok zor olabilir. Lider olarak, onlara yardım etmeniz gerekir.

5. Kötülük Yapmayın

Google’lar, karar aşamalarında ahlaki değerleri de göz önünde bulundurur.

6. Büyümeye Uygun Hale Gelin

Ölçeklenme, temelinizin en sağlam kolonlarından biri olmalıdır. Günümüzde rekabet çok daha şiddetli ve rekabet üstünlüğünü kaybetmek de oldukça kolay. Bu yüzden çabuk büyümeye dayalı bir strateji belirlemek zorundasınız.

7. İşe Alım Sizin En Önemli İşiniz

İşe alım herkesin işidir, bunu ciddiye alın.

8. Her Gün Toplanın

Alınacak karar çok önemliyse, toplantıları mümkün olduğunca her gün gerçekleştirmelisiniz.

9. Hiyerarşi Değil, İlişki Kurun

Birlikte çalıştığınız insanları tanıyıp değer vermeye zaman ayırın.

10. Orantısız Ödüller

En iyi oyuncunun çok daha iyi performans sergilemesini istiyorsanız, kendisini orantısız bir şekilde ödüllendirilmeyi de bilmeniz gerekir.

11- İnovasyon

İnovasyonu teşvik etmek istiyorsanız, yapabileceğiniz en kötü şey, fazla yatırım yapmaktır.

 

Eric Schmidt Twitter: @ericschmidt

Liste kaynak: Sözcü Gazt.

Leave a Reply

Popüler Yazılar & Sayfalar

Beni Twitter’da takip et