Bir “DinoDream.com” Hikayesi

By 5 Eylül 2015 Genel No Comments
dd_site

Parmakların Ucunda Büyüyen Bir Rüya
“Kitap gibi değilde, internet sitesi olarak mı yapsak acaba?”
Herşey bu soru ile başladı.
Yıl 2004.

O zamanlar toplamda 15 yıllık deneyime sahip Erol Bek ve Pınar Karatay Bek’in sektördeki yayın ve bilgi eksikliğini bir nebze olsun giderebilmek, “Kulaktan dolma tasarım” cümlesini öğelerine ayırıp, dünyayı dinlemek, tasarımı bilgiyi paylaşmak hedefleriyle başladı.

Erol Bek, Pınar Karatay Bek ve Emrah Arıcan tarafından sanal dünyada gerçek olarak yer alması 2005 yılında gerçekleşti. Hoş, site 2002 yılından bu yana vardı ancak o zamanlar bir nev’i “blog” gibi sadece bilgi paylaşılan, üye alımı olmayan çok daha kişisel bir site formatındaydı.

DD_Ana_SayfaDinodream.com ilk versiyonu

2005 itibariyle aktif bir topluluk sitesi olarak yayın hayatına başlayan DinoDream.com amacından hiç uzaklaşmadı. Tek hedef farklı disiplinler altında “yaratıcılık” güdülerine gem vurmayan insanları bir araya getirebilmek, yurtdışında emsalleri (deviantart, gfxartist) bulunan sitelerin çizgisinde olan ancak tüm dünyaya Türkiye üretiminin de var olduğunu göstermek isteyen, dünya ile türkiyeyi, türkiye ile dünyayı buluşturan bir “bilgi paylaşım platformu” oluşturmaktı.

Kurucularından Erol Bek’in 1993-2000 yılları arasında reklam ajanslarında, 2000’den bu yana internet sektöründeki sanat yönetmenliği deneyimi, Pınar Karatay Bek’in 1998’den bu yana internet tasarımı üzerine çalışan profesyonel illüstratör kimliği, Emrah Arıcan’ın yıllanmış programlama becerisi ile biraraya gelince başarı kaçınılmazdı… Ki beklendiği gibi de oldu.

Beklendiği gibi derken, aslında beklenilenden de hızlı gelişti herşey. 10 ana bölüm ve en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bir forum ile internete ve sektöre merhaba diyen DinoDream öngördüğü sektördeki eksikliği gidererek, aranan kan oldu. Kısa sürede üyeleri önce onlar, sonra yüzler ve en sonunda da binler ile ifade edilir oldu.

2007 yılına gelindiğinde artık DinoDream sektörde yer alan pek çok insanın CV’sinde “Takip ettiğim siteler” başlığında yer almış, sektörden çıkan pek çok başka internet sitesi ve derginin ilk tohumlarının atıldığı yer olmuş, “Yaratıcılık” denen büyük saatin ana çarklarından birisi haline gelmişti. Marketing Türkiye gibi sektörün en önemli yayınlarından bir tanesinin özel bir ekinde 4 sayfa özel haber olabilecek boyutta projelere imza atmıştı toplam 10 yarışma ve proje ile yazılı ve görsel basında pek çok defa haber olmuştu.

Ve yenilenme, tıpkı sanatta olduğu gibi cesur bir adım atıp izlenecek yeni yolu çizme vakti gelmişti.

2005’de hayata geçirebilmek için yeterli imkanlarının olmadığı tüm parçalar tekrar gün ışığına çıktı. Emrah Arıcan’ın şehir değişikliği sebebi ile aileden ayrılmasını takiben taze kan Murat Kader öncülüğünde son derece profesyonel bir yazılım ekibi kuruldu. Bir kere daha çalışma masalarının başına geçip “Yeni Klasör” açıldı ve tarihte DinoDream tekrar uykuya daldı.

Kısa bir ayrılıkdan sonra önce forum sayfaları kullanıma açıldı. Tüm yapısı değişmiş ve DinoDream için özel yazılmış forum ile ufuktaki sitenin sinyalleri verildi.

DD_REVIZE_ANA_SAYFADinodream.com v2.0

DinoArena, DinoPortfolyo, DinoKariyer, DinoProje/Yarışma ve DinoForum başlıkları ile eskiden 11 olan ana bölüm sayısı 5’e düşürüldü. Tüm bölümler kullanıcının site içerisinde en verimli şekilde dolaşabilmesi açısından defalarca üzerlerinden geçilip incelenerek hazırlandı. “Kullanıcı dostu” teriminin sadece lafta kalmaması açısından tüm kullanıcıların aktifliklerine göre derecelendirilmesi en ince detaya kadar organize edildi, içeriğindeki her bir disiplinde çift basamaklı tecrübeye sahip Pınar Bektöre, Selim Çatkın gibi alanında tecrübeli profesyonel kullanıcılardan oluşan moderatör ekibi oluşturuldu.

DinoEgitselDinodream.com “Eğitsel” bölümü ana sayfası

Ancak DinoDream gelir getirebilen bir yapı olmadığı ve o dönemlerde henüz melek yatırımcılar havada uçmadığı için zamanla hayatın gerçekleri herkesi sıkboğaz etmeye başladı. Türkiye için büyük faydası olabilecek DinoDream yapısı zamanla aşırı ilgi isteyen, insanların tüm vaktini isteyen bir hale gelmeye başladı. Ekip ne DinoDream’den vazgeçmek istedi, ne de yaşam kavgasından kopmak. Nihayetinde şu anda yayında olan, kendi kendine yürüyebilen ama tuzu, biberi, ateşli tartışmaları, derslerde okutulabilecek projeleri, makaleleri, eğitselleri olmayan bir DinoDream hazırlandı.

Kimbilir, belki birgün, hayat kavgasından nefes aldığımızda, DinoDream’i yine eskisi gibi, tasarımcıları, sanatçıları, reklamcıları besleyen bir oluşum olarak tekrar yayına alabiliriz.

Aldığı ödüller:

Altın Örümcek Web Ödülleri – 2006
Topluluk ve Sosyal İletişim, 1.lik Ödülü

 Altın Örümcek Web Ödülleri – 2006
Sanat, 3.lük Ödülü

 Altın Örümcek Web Ödülleri – 2008
Topluluk ve Sosyal İletişim, 1.lik Ödülü

Basında DinoDream.com:

Grafik Tasarım Dergisi – Nisan 2009

Tasarım Merkezi Dergisi – Mayıs 2007

Sabah Gazetesi – Mart 2007

TRT2 Bilişim Rüzgarı – Aralık 2007

Ardiye Sanat-Tasarım-Reklam Dergisi – Nisan 2006

PC Tech Dergisi – Mart 2006

Photoshop Magazin – Aralık 2005

Marketing Türkiye/Outdoor Sign – Kasım 2005

Trendsetter – Ekim 2005

MacLine – Eylül 2005

Technology TV – Temmuz 2005

dinodream_logo
2007-04-27_105445_DinoKarakterKolaj

Leave a Reply

Popüler Yazılar & Sayfalar

Beni Twitter’da takip et