Sketch – Tasarımcının Kıymetlisi

By 12 Ekim 2015 Genel, Tasarım No Comments
asasa

Adobe’un yıllar önce gerek kendi photoshop gibi amiral gemilerini geliştirirken bir yandan da bacağının kısa geldiği alanlarda yaptığı satınalmalarla ele geçirdiği tasarım yazılımları tekelliliği günümüzde üstüne üstlük yetersiz olmaya, hantal, paragöz ve ihtiyaçlara yanıt vermeyen hallere bürünmeye başladı. Özellikle Bohemian Coding firmasının yayınladığı Sketch yazılımı UI/UX geliştiricileri ve tasarımcıları için vazgeçilmez bir hale geldi. Gerek tasarımcıların ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt vermesi, gerek hızı ve performansı ile Adobe gibi bir dev ile kıyaslanmaya çoktan başladı bile. Elbette bahsini ettiğim konu sadece arayüz tasarımlarının hazırlanması ile ilgili, fotoğraf işleme konusunda elbette Photoshop hala tartışılmaz lider.

Sketch Nedir?

Sketch, bizler için yeni popüler olmaya başlayan, ancak geçmişi 6 yıl öncesine dayanan ve de 2012 yılında Apple tarafından Tasarım Ödülü’ne layık görülen UI/UX tasarım yazılımıdır. Bohemian Coding tarafından yaratılan ve özellikle mobil tasarımlarda çok başarılı olan yazılımı halihazırda Apple, Facebook, Twitter gibi bir çok şirket kendi uygulamalarını tasarlamak için kullanmaktadır.

Yazılımın en büyük artısı tüm üretim süreci boyunca tasarımcılara danışılması ve tasarımcıların ihtiyaçları ile şekillendirilmesi. Photoshop ve Illustrator’un yapabildiği bir çok özelliği içinde barındıran Sketch’in başarılı özelliklerine göz atacak olursak;

Kolay ve Arkadaş Arayüz Tasarımı: Kendi arayüzü oldukça basit, istediğiniz her şey elinizin altında en basit haliyle duruyor. Aynı zamanda kısayollar ve pluginler ile hakimiyetinizi her geçen gün artırmanız ve kompleks tasarımların bile üstesinden tek ekranla başa çıkmanız mümkün.

Hazır Artboardlar ve Templateler: Mobil tasarım artboardları başta olmak üzere iOS ya da Android belli başlı tüm cihazların ekran ölçüleri size hazır artboardla olarak gelmekte. Ayrıca ikon kütüphanelerini kullanabiliyorsunuz ki dilediğinizde kütüphaneden dilerseniz kendi yarattığını ikonu kütüphaneye ekleyerek tüm tasarımlarınızda bu ikonlardan aynı standartlar ile yararlanabiliyorsunuz. Diyelim bir ikonu tüm sayfalarda kullandınız ancak biraz daha büyütmek istediniz. Detach from symbol komutu vermediğiniz sürece yapacağınız tek bir değişiklik ikonun kullanıldığı tüm sayfalarda etkili olacaktır.

flo1

Farklı formatlar ile Çalışabilme (SVG, Ai, EPS vb): Her ne kadar PSD dosyaları alme ve verme gibi çok işe yarayacak bir fonksiyondan yoksun olsa da aşağı yukarı tüm vektörel ve pixel tabanlı formatı açabiliyor. Sürükleyip bırakmanız yeterli. Aynı zamanda aynı ortamda pixel ve vektörel dosyalar ile çalışabilir bazen dosyanın tabanının ne olduğunu unutucak kadar aradaki farkı göremeyebilirsiniz.

Grid Yönetimi: Şimdiye kadar alıştığımız rulerdan guide oluşturma zorluğu Sketch’te yerini Grid Yönetimi ile çözülmüş.

flo2

Plugin’ler ve Sketch Toolbox: Yazılımın çok eksiği olmamakla birlikte daha gelişmiş ve etkin kullanmak isteyenler için farklı geliştiricilerin ürettiği onlarca plugini Github ya da daha pratik olan Sketch Toolbox ile kullanabilirsiniz.

toolbox

Export: Tanıdığınız “slice” seçeneği Sketch’te de yer alıyor, ayrıca export seçenekleri oldukça yeterli ve retina gibi ek çözünürlükleri export ederken rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Sketch Mirror: Mobil tasarım odaklı bir yazılım programı olduğu için tasarımınızı anlık kendi cihazınızda test etmenize olanak tanıyan Sketch Mirror, yazılım ile birlikte geliyor. Müşteriye göndermek için başka online yazılımlar mevcut ki o başka bir yazının konusu olacak kadar geniş bir yelpazede.

screen322x572

Sketch 3 sürümü 99 USD ve sadece MacOS işletim sisteminde kullanılabiliyor.

Bazı linkler:

http://www.sketchapp.com/

http://www.sketchappsources.com/

http://sketchshortcuts.com/

http://browse.sketchapp.tv/

https://www.youtube.com/channel/UCSdp5logiFTM3SyLJrHabOQ

 

Leave a Reply

Popüler Yazılar & Sayfalar

Beni Twitter’da takip et