Aslında bir blog hazırlamak ve e-ticaret ekseninde, fotoğraf, UX ve UI tecrübelerimi, beğenilerimi, işimize yarayacak bir çok bilgiyi paylaşmayı uzun zamandır düşünüyordum. Ancak terzi kendi söküğünü dikemez lafına dayanarak bir türlü elim gitmedi, vakit ayıramadım, yapamadım derken kısmet bugüneymiş.

Amaç biraz da bilgi paylaştıkça çoğalır mottosu. Yazdığım her kelimenin çoğalarak faydasının dokunması temennisiyle :).

Bana gelince, ben kimim, kısaca yazayım;

1971 yılında Ankara’da doğdum. Dolayısıyla yaş olarak internetin Türkiye’ye yıllardan bugüne her anını ve gelişimini yaşadım diyebilirim.

Ne istediğime karar verene kadar birbirinden farklı denemelerde bulunmayı hep sevdim. Her yaptığım veya denediğim iş bana renk, vizyon ve zenginlik kattı.

Daha özgeçmiş havasında devam edeyim;

Hacettepe Üniversitesi’nde okuduğum yıllarda amatör olarak birçok dergi (Gırgır, Fırt, Limon, Hıbır) ve gazete de (Hürriyet, Cumhuriyet, Günaydın) yazılarım, çizgilerim yayınlandı. Dönemin Ankara merkezli gazetesi olan Siyah-Beyaz’da dizi/araştırma bölümünde görev aldım. İki yıl boyunca Barış Manço ile birlikte Milliyet Gazetesi’nde yazar olarak çalıştım ve aynı dönemde on üç bölümlük bir dizinin senaryo yazım ekibinde bulundum.

1995 yılında farklı reklam ajanslarına serbest grafik tasarımcı olarak hizmet verdim.

1997 yılında Reklam ve Organizasyon şirketi olan Graf-Tek’e ortak oldum.

1999 yılı sonlarında yeni bir başlangıç yaptım ve Art Direktör ünvanıyla Türkiye’de kurulan ikinci e-ticaret firması Estore’da çalışmaya başladım. İlk gün Wap animasyonu yaparak başladığım Estore’da sekiz yıl boyunca birçok büyük projeye, Enter New Medya oluşumu ile de IGS, Ağaoğlu, Ege Seramik, Thuraya, GarantiAlışveriş ve Finspor gibi onlarca web sitesinin tasarımına imza attım.

2004 yılında dönemin Türkiye’deki en büyük sanatçı ve tasarımcı platformu olan DinoDream.com’u kurdum. Kısa zamanda otuz bin üyeyi aşan site, yaptığı projeler ve yarışmalar ile tasarım okullarında ders olarak okutuldu, yayın organlarında haber yapıldı, ödüller aldı.

2009 yılı başında ekip arkadaşlarım ile birlikte limango Türkiye’yi kurduk. Kreatif Direktör olarak başladığım altı yıllık limango dönemimde, 2012 yılından itibaren Kreatiften sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Otuz yedi kişiden oluşan Prodüksiyon (Stüdyo, Styling, Editing) ve Grafik departmanlarını yönettim. Günlük bin altı yüz ürün çekimi, video çekimi, ortalama kırk kampanya imajı, onlarca newsletter, sosyal mecra imajı, basın ilanı ve bannerlerin üretildiği görsel fabrikanın tüm yaratım, kontrol, raporlama aşamalarının sorumlusu oldum. Üçüncü parti firmalara fotoğraf ve prodüksiyon hizmeti vermek için limangoCreative’i kurduk. Hepsiburada, Demsa, İntersport, Roman, Elle, Deriden gibi firmalara fotoğraf çekim hizmeti verdik.

2004 yılında Babylon Flyer tasarım birincilik ödülü, 2005 yılında GFX/UI Deneysel Arayüz Tasarım birincilik ödülü, 2006-2014 yılları arasında, Altın Örümcek Web Ödülleri’nde dört kez birincilik, bir kez de üçüncülük ödülü kazandım.

Kısaca;

Altı yılı Ankara’da gazete ve reklam, on beş yılı da İstanbul’da e-ticaret ve internet olmak üzere yirmi bir yıllık bir iş deneyimim (tasarım, prodüksiyon, reklam vb.) bulunmakta.

2015 Temmuz ayı itibariyle e-ticaret firmalarına “Tasarım” “Fotoğraf” “UI/UX” konularında danışmanlık hizmeti veriyorum.

linkedin hesabım: http://tr.linkedin.com/in/erolbek

portfolyo2000-2007_banner

2000-2007 yılları arası portfolyom (tıklayın)

portfolyo_banner

2011-2014 yılları arasında benim ve ekibimin limangoCreative olarak yaptığı çalışmalardan örnekler (tıklayın)

English version:

I was born in Ankara in 1971.

While studying in Hacettepe University, my articles, drawings and caricatures were published in magazines; Gırgır, Fırt, Limon, Hıbır and in newspapers; Hürriyet, Cumhuriyet and Günaydın. I worked in the research & series department at the newspaper Siyah-Beyaz based in Ankara. I worked with Barış Manço as a writer in Milliyet newspaper and was one of the team members , writing scenarios for 13 parts.

I came to Istanbul at the end of 1999 and started to work as an Art Director in Turkish, e-commerce company leader, estore. I started by designing WAP animation. I went on to accomplish many projects during my 8 years there. Then at Enter New Media I designed many company websites, for example IGS, Ağaoğlu, Ege Seramik, Finspor amongst others.

I established Dinodream.com. It was the first interactive platform for Turkish artists and designers on the internet from 2004. The site reached 30.000 members in a very short time. It is taught as a case study with the projects and the competition organized by Dinodream.com. It was then announced news and in media plus given awards by press companies.

I was a founding member of the limango.com.tr start-up in 2009. I started as Creative Director of Limango and promoted to Assistant General Manager, responsible for all creative output. I managed a team of 37 persons in the production department including studio, styling and editing and in Graphic department. I was responsible for creating, controlling and reporting of the daily 1600 products. Shooting, video clips, daily campaigns images, dozens newsletters, many social media images, press releases and banners. I established LimangoCreative to assist third party companies for their needs of shooting and production. LimangoCreative cooperated with Hepsiburada, Demsa, İntersport, Elle and Deriden

Awards:

 • Babylon Flyer Designing Competition in 2004.
 • GFX/UI Experimental Interface Designing Competition in 2005.
 • Altın Örümcek Web Competition for 4 times and the third between the years 2006 and 2014.

I worked in newspaper and advertisement in Ankara for 6 years and than in e-commerce and internet in Istanbul for 15 years. My total work experience is made of designing, production and advertising over 21 years.

From July 2015, I have given consultancy to e-commerce companies in designing, shooting and UI/UX.


EXPERIENCE 

CREATIVE DIRECTOR / GMY | MARCH 2009 – JULY 2015

Limango Sanal Mağazacılık (German Otto Group Company), Istanbul

 • Management of Production (Studio, Styling, Editing) and Graphics departments which consist of thirty seven persons and has one thousand and six hundred product shoots daily.
 • Creation and management of video, product, fashion, photograph shooting processes.
 • Providing corporate visual integrity of Limango and other enterprises, the design and management of all interface and promotional products.
 • Establishing the limangoCreative and conducting product photograph/production works of third party companies.
 • Web references; limango, arabulvar, OGLI, limangoCreative, Deriden.
 • limangoCreative References: Elle, Deriden, Roman, Intersport, Demsa, Elfe.

ART DIRECTOR | MARCH 2000 – DECEMBER 2008

Estore Sanal Mağazacılık (Çukurova Company), Istanbul

 • Management of graphics department
 • Designs of web site, banner, newsletter interfaces; designs of catalogs, press releases, outdoor advertisements, media; corporate visual design and management of Estore and Enter.
 • Carrying out the web site designs of third party companies under the name of Enter New Media.
 • References: IGS, Ege Seramik, Finspor, Ağaoğlu, Digiturk, Dedeman Holding, Abbate, Thuraya, Garanti Alışveriş, Yurtiçi Kargo, Şişli Terakki, Enter, Enter Telekom 

ART DIRECTOR | JANUARY 1997 – MARCH 2000

Graf-Tek Reklam ve Organizasyon, Ankara

 • Carrying out the designs and applications of indoor, outdoor advertisements and promotions of companies in my associated company.
 • Management of company events and organizations.
 • References; Ahtapot Automotive Industry advertising campaign and Corporate, HappyCar advertising campaign and event organization, Akyurt Market Chains Vision Work design and application.

COURSES AND SEMINARS

Hacettepe Üniversitesi Fine Arts | 1992
Drawing/Graphic Design Extra Classes, 6 months, Ankara

FED Training | 1999
Executive Training, 4 days, İstanbul

Sayısal Grafik | 2000
3D Studio Max Training, 40 hours, İstanbul

Medyasoft | 2000-2001
Macromedia Programs Seminars, 2 days, İstanbul
Macromedia Flash 5.0 Training, 16 hours, İstanbul

Maxon – CPV | 2003
Cinema 4D v8 Seminar, 1 day, İstanbul

Piramit Consultancy (İbrahim İris) | 2010
Effective Communication Skills at Work, 2 days, İstanbul

Şensezgin&Kurmuş Consultancy | 2011
Performance Management Program, 1 day, İstanbul

Vecdet Tüzün Training & Consultancy | 2012-2013
KPI and Reporting, 12 hours, İstanbul
Management and Reorganisation , 12 hours, İstanbul
Stock and Warehouse Management, 8 hours, İstanbul
Supply Chain Management and Logistics , 12 hours, İstanbul
Purchase, Sale and Marketing, 8 hours, 8 hours, İstanbul

Adler Learning – Lydia Roy (Star Coaching) | 2012-2013
Everything DiSC Workplace, 2 gün, İstanbul
Positive Change Though Leadership and Creativity, 1 gün, İstanbul

Online Trainings (Sertificiated) | 2013-2015
Applied Responsive Design – Lynda.com
Running a Design Business – Lynda.com
WordPress Ecommerce – WooCommerce – Lynda.com
The Complete iOS8 and Swift Course – Udemy.com

Others | 2012-2014
Odak İş Güvenliği Consultancy – Occupational Health Safety Training, 1 day, İstanbul
OFF İstanbul 2012 – Digital Design Festival, 1 day, İstanbul
Medisoy – Basic First Aid Training, 2 days, İstabul
BGA Information Security Academy– Information Security Awareness Training, 8 hours, İstanbul

PROJECTS

Web Site Projects (1999-2009):
estore (5 version), IGS (4 version), Enter, EgeSeramik, Finspor, Ağaoğlu (2 version), Digiturk, Dedeman Holding, Abbate, Thuraya, Yeni SMS, Şişli Terakki, Smile, VoguePlus, ŞekerBank, Aygaz, Avea, FashionDrops, CityZen, Turkcell, Yurtiçi Kargo, DinoDream (3 version), Çevirbak.

Print Projects (1999-2009):
estore alışveriş inserts (6 issue), estore catalog (3 issue), Yurtiçi Kargo Shopping Catalog, DinoDream Portfolio and Projects Catalogs (6 issue)

Web Site Projects (2009-2015):
limango (4 version), limango Verticals (Kids, Tech, Design, ARD), LydiaRoy, limangocreative, arabulvar, OGLI, Deriden, Tekpare, Facebook limangoShop, Digiturk limangoShop, msn limangoShop, limangoKids Photography Contest, TiktukAtölye.

Mobile Projects:
Deriden Mobile Web, Flo Mobile Web, limango Mobile Web, limango Mobile App, Bubble Game, limango Tablet App.

Photography/Production/Video Projects:
limango product shootings (avg.1600 product/day), Concept&Fashion Shootings (Diesel, Dockers, Levi’s, İnci, Elidor, Monlea, Oye, Derimod, US Polo, Nişantaşı), limangoCreative shootings (Demsa, Hepsiburada, İntersport, Woody, Elle, Elfe), Video Backstages (Spring/Summer 2012, Bluewave, Derimod, Diesel, Marine, Oye, US Polo)

Module & Service Projects:
Barcode count-shooting-renaming system, FashionInMotion (Product Fashion Video shootings), limangoMove (Product Slider).

Graphic Design Projects;
limango; campaign image works (avg.40 banner/day), newsletter designs (avg. 7 image work/day), landing page designs, banner designs for google and other, social media image works.

AWARDS

Babylon – 2004
Flyer Design Awards, First Prize

GFX-UI – 2005
Experimental Interface Design Awards, First Prize

Altın Örümcek Web Ödülleri – 2006
Community and Social Communication, First Prize

Altın Örümcek Web Ödülleri – 2006
Art, Third Prize

Altın Örümcek Web Ödülleri – 2008
Community and Social Communication, First Prize

 Altın Örümcek Web Ödülleri – 2011
E-commerce, Third Prize

Altın Örümcek Web Ödülleri – 2014
E-commerce, First Prize

Popüler Yazılar & Sayfalar

Beni Twitter’da takip et